Njohje ALbEmigranT

Welcome to albemigrant.com !

MĆ«soni shqip /Learning Albanian !

Emmigration
Albanian Embassies
Soon...

AlbanianPolitics.info!

 

Best of Quebec!

Montreal!

Best of London!

FotoAlbumi AlbEmigrant

Rent Studios in Montreal, Canada Studios ą louer ą Montréal !

 


Bėhuni bashkėpunėtor i Lajme / News albemigrtant !
Ftesė nga QENDRA KULTURORE SHQIPTARE ”MIGJENI”- BORÅS SUEDI

QENDRA KULTURORE SHQIPTARE ”MIGJENI”- BORÅS SUEDI

 

          Fton krijuesit, artadashėsit dhe gjithė pasionantėt e fjalės sė shkruar artistike nė

 

    MANIFESTIMIN POETIK TRADICIONAL”SOFRA POETIKE BORÅS” NĖ BORÅS-SUEDI

 

          Qendra kulturore shqiptare “Migjeni” nė Borås, Suedi, nė bashkėpunim me Shoqatėn e Shrkimtarėve dhe Artistėve Shqiptar nė Suedi ”Papa Klementi i XI Albani” pėr herė tė katėrtė me radhė organizon manifestimin letrar me titull ”Sofra po­etike”, njė manifestim tradicional pėr klultivimin dhe ruajtjen e poezisė shqipe nė mėrgatė. Nė kėtė manifestim qė do tė mbahet nė javėn e fundit tė muajit mars 2016, ftohen poetė shqiptarė nga Skandinavia dhe vende tė tjera nga Evro­pa, nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi anėtarė tė Shoqatės sė Shkrimtarėve, Artistėve Shqiptarė nė Suedi, poetė suedezė, anėtarė tė Lidhjes sė Shkrimtarėve Suedez (Svenska Författare Förbundet), simpatizantė tė fjalės sė shkruar si dhe mysafirė nga vende tjera.

          Lusim tė gjithė poetėt, krijues letrarė, tė cilėt kanė dėshirė tė marrinė pjesė nė ”Sofrėn poetike Borås” nė Borås qė mė sė largut deri me 30 dhjtor 2015 tė na dėrgojnė nga tri poezi (punime origjinale tė tyre) nė adresėn dituria@live.se, nė mėnyrė qė juria e formuar pėr kėtė manifestim t`i shikojė punimet dhe t`i bėjė pėrgatitjet e duhura pėr manifes­timin, ku me kėtė rast do ndahen edhe shpėrblime pėr poezinė mė tė mirė (tri shpėrblime) tri nga ShShASh dhe tri nga QKSH Migjeni, pėr poetin mė tė suskesshėm, pėr poezinė mė tė mirė, pėr poezinė e mėrgimit, librin mė tė mirė dhe prezentuesin mė tė mirė tė punimit te tij si dhe shumė shpėrbilme tjera.

         Festivali ”Sofra poetike Borås 2016” do mbahet me 26 mars 2016 nė qytetin Borås-Suedi.

        Qėllimi i kėtij manifestimi ėshtė qė t`i afrojė njėrin mė tjetrin krjiuesit shiqptarė si dhe me krijuesit e vendit ku ne jeto­jmė dhe veprojmė, pra me poetė suedez dhe poetė kombesh e kombesish tjera qė jetojnė dhe veprojnė kėtu.

         Mbesim me shpresė se ky manifestim do gjejė mbėshtjetjen tuaj pėr tė filluar dhe tė bėhet manifestim tradicional i poetėve tanė nė mėrgatė.

                                                    dituria@live.se

                  Mirė se vini me punimet e Juaja nė kėtė manifestim letrar tė mėrgatės sonė.

 

                                    QKSH ”Migjeni” Borås, Suedi

31 Aug 2015 by Admin
0 comments

Bookmark and Share

Jo mė 1997 - No more 1997 !

Content Management Powered by CuteNews

  Monday, 26 February 2018 05:09 am